BOARDS & COMMITTEES

State Council

This is where the state council names go

Youth & Discipleship Board

(From Left to right)
Jonathan Kisner, Jude Felix, Chris Faylor, Chad Fickett Director,
Jenna Penrod, Dean Ramsey, Adam Bower, David Hann
Alternates: J. J. Chiara & Ken Wade

STATE WOMEN’S DISCIPLESHIP BOARD

(Pictured Above from left to right)
Jesly George, Anna Herring, Shanti Hinson, Kathy Cooper (State Director), Margaret Brookins, Angie Whetstone, Jean Boor, Rhonda Smith (Not Pictured) Pam Grove, Dixie Penrod, Melissa Davis

State Ministerial Credentialing & Examining Board

Arthur Karick Chairman, Robert Hinson Co-Chairman, Gary Boor, Robert Brookins, Mathew D. George, Jonathan Kisner, Tim Redmond

STATE BOARD OF MINISTERIAL DEVELOPMENT

Kipp Penrod: Chairman and Coordinator of Ministerial Internship Program (MIP), Yvonne Burns: Co-Coordinator of MIP, Delphine Allen, Randy Brant, J. J. Chiara, Joel Hainley, Willie James , Aaron Whetstone: Coordinator of Calling and Ministry Studies (CAMS), Dean Ramsey: Co-Coordinator of CAMS – East, Kenneth Wade: Co-Coordinator of CAMS – West

STATE CAMS INTERVIEW BOARD

The State Ministerial Credentialing and Examining Board will serve in this capacity.

CHURCH PLANTING & REVITALIZATION BOARD

Kipp Penrod: Coordinator, Mathew D. George, Josiah Smith, Ken Wade, Mike Grove, Walter Mitchum

STATE ADULT DISCIPLESHIP BOARD

Steve Sabol: Chairman, Stanley Flasher, Adam Bower, Clifford Lattimore

STATE MEN & WOMEN OF ACTION BOARD

Terry Jones: Chairman

STATE MUSIC BOARD

Chad Fickett: Coordinator, Kevin Rhodes: Co-Coordinator, Linda Bowers, Tera Karick, LaShon McIntosh, Stephen Poyser, Kevin Wells

STATE MINISTERIAL CARE REPRESENTATIVE

TBD

STATE SENIOR ADULT REPRESENTATIVES

Marcus & Bobbie Abernethy

STATE SPIRITCARE REPRESENTATIVE

Robert Varner

STATE BOARD OF TRUSTEES

Kipp Penrod: Chairman, Dean Ramsey, Tim Redmond

STATE JAIL AND PRISON COORDINATOR

Steve Sabol

STATE LEADERSHIP DEVELOPMENT TEAM

Kyle Hinson: Chairman, J.J. Chiara, Josiah Smith, Kevin Wells

STATE PRAYER TEAM

David Martin: Coordinator, Delphine Allen: Co-Coordinator, Robert Brookins, Carmen Butler, Rose Butler, Dorothy Hilliard, Felix Poyser, Gerald Prentice

STATE VITAL INITIATIVE REPRESENTATIVE

Gary Boor: Chairman, Richard Whetstone: Co-Chairman, Floyd Myers, Marcus Abernethy

STATE WORLD MISSIONS BOARD

Floyd Myers: Chairman, Richard Smith: Co-Chairman, Arlene Bates, Doug Bowers, Johnykutty John, David Nagele, Jr., Lola Munroe, Kim Swindell, Consultants: J.C. Little & Don Boyer